Na východe nájdete bane, ktoré sú jediné svojho druhu na celom svete. Bývalé ťažisko drahého kameňa, zvaného opál vám zaručí nezabudnuteľné spomienky, pritom ani nemusíte opustiť hranice Slovenska.
Toto miesto leží medzi obcami Červenica (Dubník) a Zlatá Baňa. Sú sprístupnené návštevníkom od 1. júla 2015 cez štôlňu Jozef.
Celoročne ponúkajú možnosť úžasnej pozemnej či vodnej prehliadky.Dĺžka chodieb je cez 30 kilometrov, pozostáva zo 17 podlaží – najnižšie sú dokonca zatopené, ale môžete ich prejsť pomocou potápačskej výbavy. Podvodné prehliadky sú nádherné, preto ľudia tvrdia, že ide o „najlepší ponor v živote“.
Priamo k opálovým baniam dostanete aj s autobusmiz prešovskej autobusovej stanice so spojom č. 707403.
Odchody sú: 7:45, 10:50, 14:30 a 15:25.
Drahokam ťažili prvýkrát vo svete práve na Slovensku v Slanských vrchoch.Keltské kmeňe z nášho územia rozšírili do sveta od 4. storočia pred našim letopočtom. A to prostredníctvom rímskych ciest (teda ťažili aj počas rímskej ríše).
Odstupom času sa dostali do všetkých klenotníc kráľovských rodín v Európe. Slanské vrchy boli vo svete jediným ložiskom drahého opálu až do 19. storočia, teda pokiaľ ich nenašli v Mexiku a Austrálii.
Slovenský opál si obľúbili aj členovia rodiny cisára Napoleona Bonaparteho. Cisárovná Jozefína nosila najslávnejší opál „Oheň trójsky“. Najväčší opál našli v roku 1775. nesie meno Harlekýn; bol ohodnotený na 700-tisíc holandských guldenov – v súčasnosti uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.
Problematike opálu a jeho ťažbe sa venujú aj nové expozície vo Vlastivednom múzeu v Kráľovskom Chlmci či v Krajskom múzeu v Prešove.
Ide o spojenú výstavu diel umeleckého rezbára Erika Trellu. Mladý umelec pochádza zo Somotora, neďaleko Trebišova. Jeho tvorba spočíva v sôch životnej veľkosti. Jeho portfólio obsahuje aj hlavu draka, spojený s legendou o Libanke, víle opálových baní.
Drak premosťuje z výstavy diel na expozíciu s názvom Ulička pokladov. Obsah samotnej výstavy pozostáva z ukážky rôznych druhov opálu, baníckych artefaktov či druhotných minerálov. Výstavu si môžete pozrieť v Kráľovskom Chlmci do konca februára, následne sa presťahujú do mesta Veľký Šariš.
Trvalejšiu expozíciu s názvom “Opál – Slovenský drahokam” otvorili v decembri 2018 v Prešovskom múzeu. Pivničné priestory Rákociho paláca komplexne mapujú geologický vznik Slankých vrchov, ktoré sú chránené územie drahého opálu. Rozšírená časť sa zaoberá rastlinami a živočíchmi v priľahlého okolia.
Opálové bane v Slanských vrchoch totiž poskytnú najväčšie zimovisko zákonom chránených netopierov. Výstava vznikla vďaka Fondu na podporu umenia.
Svoju výnimočnú hru farieb si bane zachovali dodnes. Sľubujú úžasný zážitok.Kedysi bol opál považovaný za drahokam drahokamov, pretože v sebe ukrýva zeleň smaragdu, červeň rubína, modrastú farbu zafíra, ale často aj bezfarebnosť diamantu. To všetko vďaka opalizácii.
Oplatí sa vydať na výlet, kde vaše oči začarujú krásne farby.