Ostrov a hrad Eilean Donan

Ostrov Eilean Donan leží na západe škótskej Vysočiny. Je veľmi zaujímavé, že jeho najvyšší bod leží iba vo výške 3 metre nad morom. A takisto je zaujímavé, že ide o takzvaný prílivový ostrov. To znamená, že v čase odlivu je spojený s pevninou.
Pomenovanie Eilean Donan znamená v preklade Ostrov Donan. Donan z Eiggu bol pôvodom pravdepodobne írsky kňaz, ktorý prišiel v 7.storočí  do severozápadného Škótska šíriť kresťanstvo a za to ho dala pohanská kráľovná umučiť. Bol vyhlásený za svätého. V celom Škótsku je po ňom pomenovaných jedenásť kostolov a niekoľko lokalít. 17. apríl je v Škótsku Sviatok svätého Donnána.

skotsko

Samotný ostrov má rozlohu 1 hektár a nemá ani jedného stáleho obyvateľa. A pritom patrí k jednému z najfotografovanejších miest v Škótsku. Zásluhu na tom má starobylý hrad s rovnakým názvom ako má ostrov.
Hrad pochádza z 13. storočia a pôvodne patril rodu Mackenzie. Ale je vysoko pravdepodobné, že už v 6. – 7. storočí tu existoval kláštor zasvätený Dannanovi z Eiggu. Našli sa vykopávky, ktoré archeologicky zodpovedajú rannému stredoveku. Prešiel búrlivou históriou a svoj koniec našiel po Jakobitskom povstaní, v ktorom zohral svoju rolu. Tri roky po potlačení povstania našli Jakobiti podporu v Španielsku. Španielsky oddiel sa usídlil na hrade. Keď prišli Angličania na Eilean Donan vyjednať prímerie, Španieli ich napadli. Odvetou bolo, že Kráľovské námorníctvo zničilo hrad. Bolo to v roku 1719.

hrad

Až v 20. storočí sa zničená stavba dočkala svojej rekonštrukcie. Bolo to zásluhou rodiny Macraevovcov, ktorá hrad odkúpila. Nechali zrekonštruovať hrad a postaviť kamenný klenutý most pre lepší prístup na ostrov.
Návštevníkom je sprístupnený aj jeho interiér a je sa veru na čo pozerať. Okrem nábytku a kuchynského vybavenia sú tu vystavené napríklad aj repliky stredovekého jedla.
Ako milovníčka Škótska, jeho histórie, pamiatok, prírody aj súčasnosti si toto miesto píšem do zoznamu s názvom „Musím vidieť“.

About the Author

You may also like these

No Related Post